Als sardientjes in een te klein blikje rijden we met een harmonicabus in 20 minuten naar het centrum van Pamplona. We vallen met onze neus in de boter. Opvallend druk met heel veel kinderen. Geen school? Nee het is in Pamplona een feestdag. Men eert San Saturnino de beschermheilige van de stad. In een optocht onder begeleiding van muziek schrijden de burgemeester en andere belangrijke figuren door de smalle straten om te eindigen op een balkon. De grote trekker van de optocht zijn de Gigantes y Cabezudos. Gigantes zijn reusachtige figuren die lopen en dansen en de Cabezudos zijn groothoofden die door het publiek lopen en met een stokje met iets zachts eraan kinderen op een speelse manier slaan. Ze dagen de kinderen uit om snel te reageren en weg te rennen.

Feest in Pamplona

De sfeer is weer heel relaxed en het is gezellig druk.

We drinken koffie in het bekendste  café van Pamplona. Café Iruña, opgericht in 1888 en gelegen aan de Plaza del Castillo in Pamplona, is een historisch café dat bekendstaat om zijn elegante interieur en rijke geschiedenis. Het café speelde een prominente rol in Ernest Hemingways roman “The Sun Also Rises” (in het Nederlands “En de zon gaat op”), waarin het fungeert als ontmoetingsplaats voor de hoofdpersonages. 

Hemingway bezocht Pamplona voor het eerst in 1923 en werd een vaste gast van Café Iruña tijdens de San Fermín-feesten. Zijn velen bezoeken dragen bij aan de internationale bekendheid van het café. Iedere toerist moet er natuurlijk heen. Het lijkt erop dat wij vandaag de enige niet Spanjaarden zijn. De specialiteit is hier sterke dikke chocolademelk waar je churros indoopt en dan nuttigt. Hele families zitten hier te genieten.

Café Inuña

Wij bezoeken nog het museum de Navarra, lopen langs de stierenarena en het standbeeld dat de Enciero, stierenrennen voorstelt. Het is een van de nog steeds bekendste tradities in Spanje. Stieren worden door de straten zo’n 850 meter naar de arena gejaagd en honderden mensen rennen voor de stieren uit met gevaar voor leven. er vallen ieder jaar weer behoorlijk wat gewonden en soms doden. Er is terecht steeds meer kritiek van dierenrechtenorganisaties. Het is niet alleen een spektakel maar ook een eerbetoon aan de stad en haar beschermheilige San Fermin. 

Monument voor het stierenlopen
Zicht op de hoogbouw
Het café

Het was voor ons de eerste keer dat we het centrum van Pamplona bezochten maar waarschijnlijk ook de laatste. Het is niet onze stad.